Sıkça Sorulan Sorular

Kütüphaneden kimler yararlanabilir?
Uludağ Üniversitesi mensubu öğrenciler, akademik - idari personel ve dışarıdan gelen araştırmacılar yararlanabilmektedir. Dışarıdan gelen araştırmacılara ödünç kitap verilmemekte, fotokopi çekmesine izin verilmektedir.
Kütüphaneye yiyecek ve içecek getirebilir miyim?
Kütüphane içinde su haricinde yiyecek-içecek tüketilmemektedir.
Kütüphanedeki basılı kaynakları nasıl tarayabilirim?
Kütüphane koleksiyonunda bulunan kitap, dergi, e-kitap, görsel-işitsel kaynakları http://tarama.uludag.edu.tr/ web sitesi adresinden tarayabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için yardım filmini izleyebilirsiniz   
Kitaplar raflara neye göre yerleştiriliyor?
Kütüphanemiz, Dewey Onlu Sınıflama Sistemini kullanmaktadır. Kitaplar açık raf esasına göre konusal olarak raflara yerleştirilmiştir. Böylelikle aynı konuyu ihtiva eden kitapların bir araya gelmesi sağlanır.
Üniversitemizin abone olduğu veritabanlarının tümünde nasıl arama yapabilirim?
kutuphane.uludag.edu.tr adresinde bulunan "ULUDAĞ E-KAYNAKLAR ARAMA - Bütün Kaynaklar" sayfasında abone olduğumuz veritabanlarının tümünü tarayabilirsiniz.
Üniversitemizin abone olduğu veri tabanlarında bulunan elektronik dergi listesini nereden görebilirim?
kutuphane.uludag.edu.tr adresinde bulunan "ULUDAĞ E-KAYNAKLAR ARAMA - A'dan Z'ye Dergiler" sayfasında görebilirsiniz.
Veritabanlarına kampüs dışından erişebilir miyim?
VPN bağlantı kullanarak erişebilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın
Ödünç aldığım kaynağın iade süresini nasıl uzatabilirim?
Ayrıntılı bilgi için tıklayın 
Ödünç aldığım kitabı zamanında iade etmezsem ne olur?
Günlük Para cezası uygulanır. Ayrıntılı bilgi için 0224-2940490
Kütüphane’den ödünç aldığım bir materyali kaybettiğimde ne yapmalıyım?
Kütüphane materyalinin kaybedilmesi veya hasara uğraması halinde kullanıcı bunu Kütüphane’ye acil olarak bildirmekle sorumludur. İrtibat: 0224-2940490
İstediğim kitap başka bir okuyucu tarafından ödünç alınmış ise ne yapmalıyım?
Eğer bir kitap başkası tarafından ödünç alındıysa, rezerv etme işlemi yapılabilir. Rezerv edilen kaynak, kütüphaneye geri getirildikten sonra, 1 gün süreyle Ödünç Verme Bankosu'nda rezerv işlemini yapan kişi için bekletilir. Rezerv İşlemini Ödünç Verme Birimindeki görevlilere yaptırabilirsiniz. Ayrıca tarama.uludag.edu.tr Web sitesi üzerinden de yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgi için tıklayın 
Kimler Kütüphane'ye kitap önerebilir?
Uludağ Üniversitesi öğrencileri ile akademik ve idari personeli, kitap ve diğer kütüphane materyallerinin satın alınmasını önerebilirler. Kitap önermek için Ödünç Verme Birimindeki formu doldurabilirsiniz.
Aradığım derginin kütüphanede olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?
Aradığınız derginin kütüphanede olup olmadığını öğrenebilmek için kütüphane içerisindeki tarama bilgisayarlarından ya da dışarıdan kütüphane web sayfası katalog sorgu ekranından dergi adını girerek tarama yapabilirsiniz. Kütüphanemizde bulunan dergilerin güncel sayıları Süreli yayınlar bölümü girişte sağ tarafta sergi rafında sergilenmektedir. Önceki sayılarını ise alfabetik olarak raflarda bulabilirsiniz.
Kütüphanede bulunan dergilerin güncel sayılarını nereden bulabilirim?
Kütüphanemizde bulunan dergilerin güncel sayıları 2. Kat Süreli yayınlar bölümünde girişte sağ tarafta sergi rafında sergilenmektedir.
Dergileri ödünç alabilir miyim?
Dergiler ödünç verilmemektedir. Ancak 2. Kat Süreli yayınlar bölümünde dergilerin içerisinden makalelerin fotokopisini çektirebilirsiniz.
Kütüphaneye abone olunması için basılı dergi önerebilir miyim?
Kütüphanemizde bulunmayan ve basılı olarak abone olunmasını istediğiniz dergileri sureli@uludag.edu.tr  adresine mail atarak ya da 2. Kat Süreli yayınlar bölümü birim sorumlusuna bildirebilirsiniz.
Kütüphanede günlük gazeteleri bulabilir miyim?
Kütüphanemizin günlük olarak aboneliği bulunan Cumhuriyet, Hürriyet, Sabah, Yeni Şafak, Olay, Bursa Hâkimiyet, Kent gazetelerini 2. Kat Süreli yayınlar bölümünde bulabilirsiniz. Kimliğiniz karşılığında ödünç alarak sadece bu bölümde okuyabilirsiniz.
Gazete arşivine nasıl erişebilirim?
Kütüphanemiz gazete arşivinde bulunan gazetelere ulaşmak için Ek’te verilen randevu talep formunu doldurduktan sonra sureli@uludag.edu.tr adresine ileterek ya da Kütüphanemiz 2. katı Süreli yayınlar bölümünden talep formu doldurularak başvuru yapılabilir. Talepler, bir sonraki gün karşılanacağından, talep formu bir gün öncesinden teslim edilmelidir. Gazete arşivimizde bulunan gazeteleri görmek için Kütüphane ana sayfasında bulunan Gazeteler linkine tıklayınız.
Türkçe makaleleri nasıl tarayabilirim?
Kütüphane koleksiyonundan sadece dergi taraması yapılabilmektedir. Ulusal dergilerde yayınlanmış ve indeklenmiş bilimsel ve akademik dergilerin içerisinde yayınlanmış makaleleri tarayabilmek için Kütüphanemiz ana sayfasından E-Kaynaklar altındaki Diğer E-Kaynaklar linkine tıklayarak ücretsiz veritabanlarından (ASOS-Index, Türkiye Makaleler Bibliyografyası, ULAKBİM Türkçe Veritabanları) aradığınız konu ile ilgili makaleleri yazar adından ya da anahtar sözcükten tarama yapabilirsiniz.
Uludağ Üniversitesinde yapılmış bitirme, yüksek lisans ve doktora tezlerine nasıl ulaşabilirim?
3. Kat Tezler bölümden bu tezlere ulaşabilirsiniz. Bitirme tezlerin tamamını; yüksek lisans ve doktora tezlerinin belirli bir bölümünü fotokopi çektirebilirsiniz.
Tezleri ödünç alabilir miyim?
Tezler ödünç verilmemektedir. Ancak Bitirme tezlerinin tamamını; yüksel lisans ve doktora tezlerinin ise belirli bir bölümünü fotokopi çektirebilirsiniz.
Kütüphanede nerede fotokopi çektirebilirim?
Kütüphanemiz 2. Katı Süreli yayınlar bölümünde ödünç alabileceğiniz kitaplar dışındaki; danışma kaynakları (Sözlük, ansiklopedi, referans kaynakları vb.), dergi ve tezlerin (bitirme tezlerinin tamamı, yüksek lisans ve doktora tezlerinin belirli bir bölümü) fotokopisini çektirebilirsiniz.
Kütüphaneler arası ödünç verme ve doküman sağlama hizmeti ne demektir (ILL)
Üniversite kütüphaneleri arasındaki işbirliği çerçevesinde, kütüphanemizde bulunmayan kaynakların (kitap, makale, vb.) sağlanarak üniversitemizdeki akademik çalışmaları desteklemek amacıyla kullanıma sunulmasıdır.
Kütüphaneler arası ödünç verme ve doküman sağlama hizmetiden kimler yararlanabilir?
Bu hizmetten Uludağ Üniversitesi Akademik personeli (Öğretim üyeleri ve öğretim elemanları) yararlanabilmektedir.
Kütüphaneler arası ödünç yayın / belge sağlama hizmetinden yararlanmak için ne yapmam gerekiyor?
Kütüphane web sayfamızdaki “Kütüphaneler arası Ödünç Yayın Sağlama Formu”nu eksiksiz doldurularak yapılır. Formu ill@uludag.edu.tr mail adresine gönderebilirisiniz. Veya kütüphaneye getirerek istekte bulunabilirisiniz.
Kütüphaneler arası ödünç yayın / belge sağlama hizmetinde herhangi bir ücret ödemem gerekiyor mu?
Kitabın gönderildiği, kargo ücretini ödemeniz gerekmektedir. Ayrıca, makale ve tez isteklerinde fotokopi ücreti istekte bulunduğunuz kütüphanenin politikasına göre değişmektedir.
Kütüphane yurtdışından kitap / makale isteği yapabiliyor muyuz?
Kütüphane yurtdışından kitap / makale isteği yapılmamaktadır. Yurtdışından makale isteği TÜBİTAK-ULAKBİM tarafından yapılmaktadır.
İsteklerimin kütüphaneye ulaşıp ulaşmadığını nasıl öğrenebilirim?
İsteğiniz kütüphaneye geldikten sonra, bize verdiğiniz iletişim bilgileri ile ( e-posta, tel.) size bilgi verilecektir.