Hakkımızda

 

Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı'nın 1984 yılında kurulmasından sonra, 1987 yılında açılan çekirdek bir kütüphane ile Merkez Kütüphanemiz hizmete başlamıştır. 1991 yılında temeli atılan şimdiki binasında, 1999 yılından beri hizmet vermektedir.Koleksiyon

950 kişilik oturma kapasiteli kütüphanemizin koleksiyon durumunu görmek için lütfen klikleyiniz.

Çalışma Saatleri

Pazartesi- Cuma: 8.30 - 22.00

Cumartesi: 12.00 - 20.00

Kütüphaneden Yararlanma Koşulları

Merkez kütüphaneneden yararlanma koşulları "U.Ü. Merkez Kütüphane Yönergesi" yle belirlenmiştir. Ödünç verme koşullarını görmek için klikleyiniz. Kütüphanemizin vermiş olduğu online hizmetlerden, Üniversitemiz ana bilgisayar sunucusundan hizmet alan bilgisayarlar aracılığıyla sadece Uludağ Üniversitesi mensupları yararlanabilir. Yönergenin tam metnini görmek için klikleyiniz

Yerleşim Planı

4 kat, 5 salondan oluşan kütüphanemizin yerleşim planı şöyledir:

1.Kat

Kitap Salonu: Dewey Onlu Sınıflama sistemine göre, açık raf sistemiyle okuyucu ile kitabı direkt buluşturan bir düzende hizmet vermektedir. Bu salonda görme engelliler için bir mekan bulunmakta, özel bir bilgisayar programı ve okuyucuların istekleri doğrultusunda TRT'den gelen öykü kasetleri vardır. Ödünç Verme ve Referans bölümü: Kullanıcılara belirli sürelerle kitap ödünç veren bölümdür. Referans bölümü kaynaklarından (atlas, ansiklopedi, sözlük, yıllık indeks vb.) kütüphane içinde yararlanılmaktadır.

2.Kat

Süreli Yayınlar: Satın alma, bağış ve değişim yoluyla gelen popüler ve bilimsel süreli yayınlar ile birlikte 4 yerel (Bursa Hakimiyet, Olay, Kent, Bursa Haber), 3 ulusal (Cumhuriyet, Hürriyet, Milliyet) gazetenin arşivlerinden oluşmaktadır.  Kütüphaneden ödünç alınamayan kaynaklar için (danışma kaynakları, dergi, tez vb.) fotokopi hizmeti bu bölümde verilmektedir.

3.Kat

Tezler bölümü: Üniversitemizde yapılan yüksek lisans, doktora, uzmanlık, bitirme tezleri ve araştırma projeleri, ve yurt dışındaki üniversitelerin katalogları bu bölümdedir. İdari Bürolar ve Teknik İşlemler bölümü: Kütüphaneye gelen kaynakların kataloglama, sınıflama, demirbaş, bilgisayar girişi işlemlerinin yapılarak rafa çıkartıldığı bölümdür. 

4. Kat

Okuma Salonu: Grup çalışmalarına olanak sağlayan 3 adet çalışma odası ve serbest çalışma salonundan oluşmaktadır.